Responsive Leaderboard AD Area
Video, Едукативно, Интересно

Женскиот оргазам – И како тој работи?

Единственото чувство што е подобро од впуштање во ладно езеро на претопол ден, каснувањето на сочен хамбургер кога сте прегладнети, или наоѓањето на вашиот паричник откога мислевте дека сте го изгубиле на одмор. Оргазамот е толку добар. Според неколку глобални студии, само 25% од жените секогаш достигнуваат оргазам додека имаат секс со партнерот.

Оргазам

Клиторисот е главниот играч во доживувањето на оргазам кај жените.
На 70% од жените им е потребен директен допир со клиторисот за тие да доживеат оргазам за време на секс. Но кај некои жени не е се околу клиторисот. Дури 20% од жените изјавиле дека доживеале оргазам само од бакнување, или од давајќи на орален секс, а 94% од жените кои што пробале анален секс изјавиле дека имаат доживеано оргазам. Зависно од висината на либидото на индивидуата.

Научниците велат дека вагиналниот оргазам е мит, и дека комбинацијата од клиторисот, матката и вагината ја сочинуваат митската Г-точка.

Но што се случува во мозокот? После големиот момент, окситосин, пролактин, и ендорфин се испуштаат од телото и го даваат тоа опуштачко чувство.
Женски оргазам
Исто така 3% од жените се случува да доживет оргазам за време на пораѓање. Помалку стресен начин да доживеете оргазам е да се вклучите во 53% на жените кои што користат вибратор за да доживеат полесно и побрзо оргазам.

Сепак, секогаш разговор со партнерот е најдобра опција да откриете што тој навистина сака.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Irina Sm
Load More In Video

Facebook Comments

Check Also

#ГласамПротив Интересни илустрации од македонските дизајнери поврзани со моменталната политичка ситуација

Македонија е на прагот од една нова (политичка)раскрсница. ...