Responsive Leaderboard AD Area
Интересно

Не судете ѝ на храната по кората: Истражување докажува дека непривлечната храна е повкусна

Во денешниот свет на совршени луѓе – перфектно нашминкани, облечени, козметички средени, ретко се цени природната убавина. За жал, така е и со храната. Луѓето отсекогаш одбирале храна која изгледа убаво, но баш и не е највкусна. Поважно е да нема црвчиња во јаболкото, отколку да биде вкусно. А, ако гледаме логично, она јаболко со црвче во него е поздраво бидејќи не е прскано со хемикалии.

Trendy ugly organic carrot from home garden bed on barn wood table, Australian grown. Color-toning effect applied.

Во случај да не му верувате на нашиот збор, постои истражување кое тврди дека несовршените овошја и зеленчуци се поздрави бидејќи токму нивните дупчиња, флеки и лузни се знак за нивната борба за преживување. А, тоа автоматски значи дека имаат повеќе хранливи материи и антиоксиданси.
Според Елиза Гринман,, овошјето со дамки може да има посладок вкус – со поголема застапеност т.е. 2 до 5% повеќе шеќер од обичното „совршено“ овошје.
А, еве едно интересно анимирано видео кое ќе ви објасни сѐ:

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Sofija Sion
Load More In Интересно

Facebook Comments

Check Also

#ГласамПротив Интересни илустрации од македонските дизајнери поврзани со моменталната политичка ситуација

Македонија е на прагот од една нова (политичка)раскрсница. ...