Responsive Leaderboard AD Area
Едукативно

Навистина е здраво: 3 причини кои ќе ве убедат дека најдобро е да спиете без облека

Време е да заборавите на носење на неудобни пижами и огромни маици за спиење. Научниците неодамна открија дека најдоброто решение за добар и квалитетен сон е спиењето без облека. Зошто? Па, резултатите се многу едноставни.

1. Подобро спиеме кога температурата на телото е пониска

3

Многу подобро спиеме кога температурата на телото е пониска и колку помалку облека носиме толку помалку топлина задржуваме во нас. Дури и најмалото зголемување во телесната температура (0,4 °C) е доволно за да се зголеми одредени делови на мозокот, водејќи до нарушување на сонот.

2. Се чувствуваме емоционално поблиску до нашиот партнер

2

Нашата телесна температура не е единствениот проблем. Кога спиеме голи со партнерот до нас, се зголемува продукцијата на окситоцин, уште познат како „хормонот на љубовта“ кој го подобрува расположението, помага во одржување на имунолошкиот систем и ни помага да почувствуваме емотивна интимност.

3. Побрзо заспиваме и полесно се будиме

1

Како шлаг на тортата, спиењето голи значи дека нема облека која нормално ја отежнува размената на топлина – што е добро за циркулацијата на крвта. Тоа ни помага побрзо да заспиеме и прави полесно да се разбудиме – нешто кон што многу луѓе тежнеат.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Sofija Sion
Load More In Едукативно

Facebook Comments

Check Also

6 Чекори за да започнете да ги подобрувате вашите финансии денес

Се чувствувате дека вашата финансиска иднина излегува надвор ...