Responsive Leaderboard AD Area
Интересно

Високите Потпетици Првично Биле Направени за Мажи

Гардеробата на секоја жена, едноставно, не би била комплетна без еден пар штикли.

Потпетиците се дел од модата но, овие елегантни чевли кои даваат дополнителна висина не биле само за жените. Војводите и монарсите (Луј XIV особено) се добро познати по своите екстравагантни чевли со украси на кои се претставени сцени на борба.

Додека потпетиците се претежно за жени, имало случаи во текот на историјата каде што биле во голема мера за мажите како практични и модни елементи.  Да го земеме примерот за Римјаните, и мажите и жените носеле сандали со платформа, за да бидат над калта и ѓубрето на улиците. Каубојските чизми биле првиот развиен  обид да ја запрат ногата од лизгање на стременот додека се јава, и се разбира, кој може да се заборави на мошне популарните чевли на платформа носени од страна на мажите и жените за време на 1970-тите.

Првично биле за аристократијата, потпетиците  станале прифатливи обувки за сите.Денес е многу ретко некој да носи потпетици од 6 сантиметри.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Mihaela
Load More In Интересно

Facebook Comments

Check Also

#ГласамПротив Интересни илустрации од македонските дизајнери поврзани со моменталната политичка ситуација

Македонија е на прагот од една нова (политичка)раскрсница. ...