Responsive Leaderboard AD Area
Интересно

Овие 5 Нешта Прават да Стареете Побрзо

Кој не би сакал вечната младост? Факт е дека стареењето е неизбежно, а тоа колку брзо ќе заличиме на стари зависи од неколку фактори. Навиките и начинот на живот може да утврдат колку добро стареете. Мали, но навидум неважни аспекти, всушност, имаат големо влијание врз вашето стареење. Менувањето на некои лоши навики може да ви помогне да се држите до младешкиот сјај многу подолго.


Грешки кои ве прават да изгледате постарo:

1. Не спиете доволно
Возрасните треба секоја ноќ треба најмалку 8 часа да спијат. Додека спиеме, телото обновува нашите клетки и нашиот мозок добива шанса да се одмори. Хипофизата исто така, произведува хормон за раст додека спиеме. Овој хормон е важен за тонусот на мускулите, растот и виталноста. Недостатокот на сон може да има несакани ефекти врз нашето физичко и ментално здравје. Тоа не прави уморни и слаби. Тоа, исто така, е одговорно за сувата кожа и темните кругови. Ова не прави да изгледаме и да се чувствуваме стари и уморни.

2. Алкохолот
На сите ни треба чаша или две за да ни помогне да се опуштиме по долгиот ден на работа. Но, жестокото пиење е поврзано со неколку здравствени проблеми, особено цироза на црниот дроб. На крајот, можете дури и да заврши како завист од алкохол, која може да го уништи личниот и социјалниот живот. Следниот пат, пијте чај или вода, наместо да посегнете по шише алкохол.

3. Неправилното вежбање
Придобивките од вежбањето се. Недостатокот на вежбање не само што го крати вашиот живот, зголемувањето на ризикот од дебелина и болести на срцето. Вежбањето може да ве заштити од Алцхајмеровата болест, да го зголеми вашето расположение и да остави чувство полно со енергија. Исто така, се зголемува протокот на крв, помага во одржување на вашиот тен, ви дава младешки изглед. Од друга страна, додека сите правиме обиди да бидеме активни, премногу вежбање може да предизвика вкочанетост во зглобовите и го зголемуваат ризикот од артритис.

4. Антисоцијалноста
Живееме во свет каде што многу е лесно да се дистанцираме од оние кои се најблиску до нас. Сепак, трошење на време со вашите пријатели е одличен начин да се забавувате и да ги наполните батериите. Тоа, исто така, ќе ви овозможи да разговарате за своите проблеми со другите од кои ќе добиете различни перспективи и совети. Обидете се со приредување на вечера или излегување со друштво. Одржувањето контакт со вашите пријатели ќе ви дадат подолг, поздрав и посреќен живот.

5. Премногу сте сериозни
Често забораваме дека во животот не е сè сериозно. Научете како да се смеете и уживате во малите, едноставни нешта. Излезе и танцувајте на дожд. Искористете го моментот и направете го она што го сакате без да се грижите што другите ќе мислат.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Mihaela
Load More In Интересно

Facebook Comments

Check Also

#ГласамПротив Интересни илустрации од македонските дизајнери поврзани со моменталната политичка ситуација

Македонија е на прагот од една нова (политичка)раскрсница. ...