Responsive Leaderboard AD Area
Едукативно

Дали Виното Е Добро За Срцето ?

Се верува дека црвените вина се добри за срцето, но сепак некои се подобри од другите. За полезноста на црвеното вино највеќе е заслужен моќниот антиоксиданс ревератрол кој се наоѓа во лушпата и во семките на грозјето. Далеку поважни состојки на виното се полифенолите, хемиски материи кои исто така се наоѓаат во лушпата и семките на грозјето, а се природен антиоксиданс кој ги штити мембраните на сите клетки. Важна состојка на виното се и процијанидите кои ги снижувааткрвниот притисок и холестеролот, а спречуваат и затнување на крвните садови.

Виното ја подобрува циркулацијата на крвта во телото,и помага срцето подобро да работи.Не е штетно една единица дневно да се пие црвено вино, една единица значи една чаша од 200-250 мл, не повеќе, секој кардиолог го препорачува ова.

Ништо не е подобро од чаша вино по завршен стресен работен ден. Овој пијалак ќе ги прошири вашите крвни садови и ќе ви помогне да се опуштите.

Многу луѓе имаат навика да консумираат чаша вино на дневна база, тоа го полни телото со позитивна животна енергија и обезбедува задоволство.

Па дури и докторите препорачуваат по една чаша вино да се пие секој ден.

Ако не сте фан на виното, веруваме дека овој текст ќе го смени сосема вашето мислење. Дознајте како виното може да го направи вашиот живот подобар.

Share this Story
  • Едукативно

    Дали Виното Е Добро За Срцето ?

    Се верува дека црвените вина се добри за срцето, но сепак некои се подобри од другите. За полезноста на црвеното вино ...
Load More Related Articles
Load More By Kristijan
Load More In Едукативно

Facebook Comments

Check Also

Европа vs. Македонија

Живеењето во Македонија, верувале или не, може да ...