Responsive Leaderboard AD Area
Едукативно

Супата Ќе Ви Помогне Да Ја Намалите Телесната Тежина

Само со вклучување еден тањир супа на ден во вашата исхрана, може да ви помогне да ги намалите вишокот на килограми. Здравствените експерти откриле дека додавањето на нискокалорична супа од заленчук на почетокот на оброкот, всушност може да ви помогне да ги намалите вишокот килограми. Затоа што, одкако ке ја изедете супата имате тенденција да се чувствувам целосна заситени, а со тоа ќе внесете ппомалку јадете од вашиот гавен оброк.

Овој режим на додавање супа во исхраната беше тестиран од страна на истражувачите на Државниот универзитет од Пенсилванија, предводен од д-р Барбара Ролс. Тие откриле дека испитаниците кои јаделе супа пред ручекот, го намалиле вкупниот внес на калории за 20 проценти, во споредба со оние кои не го започнеле оброкот со супа.

Но,оние кои користат крем супи треба да внимаваат. Истражувачите истакнаа дека супата мора да биде нискокалорична и по можност врз основа на зеленчук, а не на крем. Сите супи тестирани во студијата биле направени од идентични состојки
– пилешко месо, брокула, компир, карфиол и морков.
Сите овие состојки се ставаат во блендер и со тоа се добива добро исецкана  супа.

Научниците порано мислеа дека супата со парчиња на зеленчук кои се потребни за џвакање може повеќе да не заситат, но на свое изненадување заклучија делка сите форми го  имаат истиот ефект.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By Andrej
Load More In Едукативно

Facebook Comments

Check Also

Европа vs. Македонија

Живеењето во Македонија, верувале или не, може да ...