Video, Интересно
ovaa-aplikacija-moze-da-gi-identifikuva-vidovite-na-rastenija-sto-gi-fotografirate

Оваа апликација може да ги идентификува видовите на растенија што ги фотографирате

Сте се запрашале некогаш кој вид на цвеќиња го гледате на прошетка во природа, или пак во дворот на комшиите? Pl@ntNet е апликација направена од неколку Француски истражувачки институции и мрежа од ботаничари со име Tela Botanica – употребуваат технологија ...
Video, Интересно
bidete-svedok-na-eden-den-od-zivotot-na-eden-cuvar-na-pingvini

Бидете сведок на еден ден од животот на еден чувар на пингвини

Луѓето кои што ги одржуваат зоолошките и аквариумите не се често во центарот на вниманието, но некој мора да се грижи за суштествата што доаѓаме да ги гледаме. Видеото “Day in the life” со Кат Диксон, искусна акваристка во Sea ...
Едукативно, Интересно
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6 Чекори за да започнете да ги подобрувате вашите финансии денес

Се чувствувате дека вашата финансиска иднина излегува надвор од контрола? Наместо да паничите, превземете акција. Еве шест совети што ќе ви помогнат да ја подобрите вашата сметка во банка, да заштедите пари, да отсечете непотребни трошоци, и да ја подобрите ...
Интересно
antickata-vrska-pomegu-kucinjata-od-rasa-corgi-i-samovilite

Античката врска помеѓу кучињата од раса “Corgi” и самовилите

Кога ќе помисли некој на корги, првото што ќе му падне на ум може да биде, “Не е тоа расата на кучиња што Кралицата на Англија навистина ги сака?” Тоа е вистина, се разбира. Но постојат многу други интересни факти ...
#Факти, Едукативно, Интересно
6-interesni-fakti-za-crnite-macinja

6 Интересни факти за црните мачиња

Ниеден друг член од видовите на мачки не е повеќе суеверно гледан од црните мачиња. Во најдобрите сценарија, црните мачиња се гледани како најголемите субјекти на фотографирање; а во најлошите, тие се ѓаволчиња кои носат несреќа. Но има многу за ...